wtorek, 6 czerwca 2017

Chińska przygoda cz.11 - Szanghaj - Stare Miasto

Z góry przepraszam za dość toporny tekst poniżej, ale zawiera on luźne tłumaczenie artykułu z anglojęzycznej Wikipedii. Przy okazji kolejnej wrzutki zdjęć postanowiłem nieco przybliżyć historię Szanghaju. Zapraszam do lektury i do oglądania zdjęć.

Szanghajskie Stare Miasto, dawniej znane jako Chińskie Miasto, jest tradycyjnym urbanistycznym centrum Szanghaju. Znajduje się ono w miejscu stosunkowo małej osady z czasów starożytnych, która zaczęła się rozwijać w XII i XIII wieku z uwagi na zwiększanie zanieczyszczania dróg wodnych w górze rzeki. Ta sytuacja spowodowała, że dokowanie statków oraz różne działania przemysłowo-handlowe przeniosły się z większych miast górniczych do tej lokalizacji. W 1267 roku, za czasów dynastii Song, nadano Szanghajowi status miasta. W 1277 r. Miasto Szanghaj zostało wybrane jako miejsce jednego z siedmiu organów celnych w całym imperium, aby obsługiwać handel zagraniczny. Położenie urzędu celnego, stało się centrum, wokół którego rosło Stare Miasto.

Dzisiejsze Stare Miasto zawiera stare, ale odnowione obiekty, takie jak prezentowane już wcześniej na blogu: kompleks ogrodów Yuyuan i Świątynie Boga Miasta. Granicą tego obszaru były kiedyś mury obronne, które zostały zburzone w 1912 roku, a na ich miejsce (z wyjątkiem dwóch krótkich odcinków) zbudowano ulice. Stare Miasto to połączenie starożytnych krętych uliczek z nowoczesnymi wieżowcami, które stopniowo wkraczają na starsze tereny.

W 2006 r. urząd miejski w Szanghaju uchwalił plan ochrony na historycznym krajobrazie kulturowym Starego Miasta. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz